Силен земјотрес погоди познато туристичко место во Грција

Утринава силен земјотрес ја стресе Грција, според првичните информации земјотресот бил на длабочина од 30 километри, околу 70 километри југоисточно  од Каламата.

Земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтер, а ерпицентарот бил во селото Метони во Јужна Грција, познато по своите средновековни дворци и туристичка атракција.

Засега нема информации за материјалните штети или евентуално повредени лица.

 

 

 

 

25.06.2018 - 08:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега