Силен земјотрес крај брегот на Вануату

Земјотрес со јачина од 5,7 степени е регистриран во близина на брегот на Вануату, островска држава во јужниот дел на Тихиот Океан, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил на 459 километри југоисточно од градот Исангел, каде живеат околу 1.500 луѓе, на длабочина од 10 километри.

Не е издадено предупредување за цунами.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.08.2020 - 10:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега