Сијарто: Унгарија нема да поддржи ембарго на руска нафта

 

Министерот за надворешни работи и трговија Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија нема да гласа за воведување ембарго на руската нафта.

Тој рече дека најавите се дека со воведувањето на шестиот пакет санкции против Русија ќе се затворат транзитните патишта за енергија, заканата насочена против суверенитетот и безбедното снабдување со енергија на Унгарија.

– Тоа е против нашите национални интереси, затворањето на секој транзит на нафта и гас го поткопува единството на ЕУ и Европа и безбедноста на Европа. Ние Унгарците и Србите ќе обезбедиме непречен транзит на енергијата. „Сакам да ве уверам дека Унгарија дотогаш нема да гласа за ембаргото за увоз на руска нафта, што беше предложено во Брисел“, изјави денеска Сијарто по средбата со српскиот министер за финансии Синиша Мали.

Затоа што, како што нагласи, тоа го загрозува снабдувањето со нафта на Унгарија.

– ЕУ треба да даде решение за нашиот проблем и потоа да разговараме за можни санкции, рече Сијарто и додаде дека затоа не можеме да очекуваме ваква одлука да биде донесена во Брисел оваа недела.

– Следната недела нема да зборуваме за тоа на состанокот на Европскиот совет, нагласи Сијарто, пренесе Телефраф.

25.05.2022 - 12:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега