Шкријељ: Поради Арсовска, родителите не можат да си ги однесат децата в градинка

 

„Делумното повлекување на блокадата не значи и решение на хаосот во Скопје што го создаде ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните на Скопје живеат во заглавен град, со колабиран јавен превоз, целодневен сообраќаен метеж“. Оваа порака ја испраќа пратеничката Санела Шкријељ од СДСМ на денешната прес-конференција.

„Голем дел од средношколците и студентите пропуштија сериозен фонд на часови затоа што не успеваа навреме да се пробијат низ блокадите на ВМРО-ДПМНЕ. Многу родители не успеваа навреме да ги однесат своите дечиња во градинките каде што времето за прием е строго утврдено. Штета трпат и лицата кои не успеваа навреме да стигнат на медицински прегледи, контроли и интервенции.

Стотици илјади граѓани трпат штети поради кавгата на Мицкоски со Арсовска, заради тендери, провизии и раце во медот“, изјави пратеничката Шкријељ.

„Градоначалничката, претседателот на Советот, мнозинството во Советот на Град Скопје, директорите и членовите на управните одбори на јавните претпријатија во Скопје сите се кадри на ВМРО-ДПМНЕ.
Наместо да ја префрлаат кавгата низ улиците во Скопје и да се изживуваат врз граѓаните имаат обврска да седнат и да најдат решение за проблемот.

Арсовска, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ прво мора да им се извинат на граѓаните за штетите што ги предизвикаа, а потоа да најдат решение за проблемот што го создадоа и да го ослободат и Скопје, но и државата од блокади и хаос“, потенцираше таа.

09.12.2022 - 12:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега