Шилегов ќе го продава Мерцедесот - бил стар и небезбеден

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ќе го продаде „мерцедесот“ што го наследи од претходниот градоначалник Коце Трајановски.

Според Шилегов, ова возило не е функционално, старо, небезбедно и ја загрозува животната средина. Произведено е во 2003 година, има поминато 14.000 километри. Возилото ќе се продава на јавно наддавање, но треба да се направи проценка за да се утврди неговата почетна цена.

„Во план ми е да го продадам. Старо е 15 години, речиси небезбедно“ - изјави Шилегов на брифинг со новинарите.

Во меѓувреме, скопскиот градоначалник се служи со сопствено возило кое го користи и за службени потреби. Како што информираат од Град Скопје, градоначалникот нема намера да купи луксузно возило.

 

 

 

14.02.2018 - 19:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа