Шилегов до Мицкоски: За загребската скала кажуваш цена без ддв, а за скопската со ддв, така ти изгледа поспектакуларно

Фејсбук препирањата помеѓу градоначалникот на Скопје и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ продолжија, по статусот на Христијан Мицкоски следеше реакција од Петре Шилегов.

„Ех, Христијане, Христијане …

Да бидам искрен, воопшто не сум изненаден од продолжетокот на твоите манипулации со фб постови. Но, да одиме со ред:

1. Манипулативно, кога зборуваш за цената, за цената на загребската скала кажуваш цена без ддв, а за скопската со ддв. Така ти изгледа поспектакуларно, нели ? Тогаш, скопската не е 1.7 милиони евра, туку 1.4

2. Ова е список на дополнителната опрема која што ја има скопското, но го нема загебското возило (дополнителна опрема во доградбата):

– компјутерска стабилизација на корпа

– РЦ 400 корпа за 4 луѓе плус

– монтажа на корпа носилка за повредени

– фен или чафовлекач кој се монтира на самата корпа

– електромагнетна стабилност

– агрегат за струја (за работа на скалата без погон на возилото)

– негативен нагиб на корпа до 8 метри во минус

– сајла за спуштање на пожарникари

– дополнителна скала за од корпа до кров

– довод на вода за употреба на млазницата за гасење монтирана на сама корпа

– подвижен под на корпа

– компјутерска нивелација на цела надградба лево десно

Списокот е подолг. Ова се основните разлики. Веројатно сега ти е појасно зошто и каде има разлика во цената ?

3. Загреб во изминативе 30 години набави 5 вакви возила. Ова им е шесто. Скопје ниедно. Ова е прво. 27 години владеевте во Скопје. Ниту ЕДНО возило …

Не се љути на тие што те наместиле да се излеташ денес. Со задоволство ќе ти ја доставам целокупната документација. И на скопското и на загребското возило. Сам да ја воочиш разликата. Дури и кафе ќе те почастам (за брља, барај си ги твоите од пратија што денес дадоа такво соопштение (одговор)) и размисли, добро размисли, каде ја водиш својата партија и нашата Македонија (Република Северна Македонија) со ваквото свое “раководење”.

Те бендисувало тоа или не, Скопје е една многу поинаква приказна од вашето време. И граѓаните на Скопје тоа го знаат. Го знаеш и ти. И затоа манипулираш (да не кажам свесно лажеш). И одговорот, токму тие, граѓаните ќе ти го дадат во октомври. Кога ќе изберат континуитет на градот и ќе кажат не на “сакам кажам, не знам речам” и “тргни,застани” политиките кои ги водиш …

И ќе те поразат. Скопјани. И свесен си за тоа .

П.С. Во прилог 3 нови видеа од тоа што се’ има кај нас, ама нема во Загреб

П.П.С. Помина времето кога за споменик од 100.000 евра се плаќаше по 10.000.000 евра. Помина и никогаш нема да се врати.

П.П.П.С. Тоа е господин Мицковски. Европско Скопје, купува посовремена и подобра опрема од европски Загреб. Чудно, нели ?

Епа, Скопје е една поинаква приказна !!!“напиша Шилегов на фејсбук.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.05.2021 - 09:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега