Шеикот Мохамед бин Зајед е нов претседател на ОАЕ

 

Шеикот Мохамед бин Зајед ал Нахјан ќе биде новиот претседател на Обединетите Арапски Емирати, соопштено е денеска.

Шеикот Мохамед бин Зајед (61) ќе биде третиот претседател на ОАЕ, откако го наследи шеикот Калифа бин Зајед ал Нахјан, кој почина на 13 мај на 73-годишна возраст.

Шеикот Мохамед, кој е наследник на тронот на Абу Даби од ноември 2004 година, ќе биде и 17-ти владетел на Абу Даби.

Федералниот врховен совет се состана во саботата за да избере претседател, кој ќе има петгодишен мандат пред да биде реизбран.

Новиот претседател беше избран од редот на членовите на Сојузниот врховен совет.

14.05.2022 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега