Шахпаска: Возрасните лица над 60 години и бремените жени треба да се заштитат од високите температури

Во услови на високи дневни теператури на воздухот и во ситуација кога државата влегува во т.н. портокалова фаза треба да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа, изјави министерката за труд социјална политика Јагода Шахпаска.

Таа потсети дека Законот за безбедност и здравје при работа има јасни дефиниции и се знае граѓаните на која возраст треба да бидат изземени од работа на вака високи дневни температури.

-Треба да се заштитат возрасните лица над 60 години и бремените жени. Ние сме во постојан контакт со државниот Инспекторат за труд и верувам дека работниците како најголем капитал на работодавачите треба да ги уживаат работничките права и нивното здравје е најважно, посочи министерката Шахпаска. 

28.07.2021 - 14:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега