Северна Кореја го промени уставот: Ким Џонг Ун стана претседател

Северна Кореја донесе нов устав во кој е официјално именуван Ким Џонг Ун за шеф на државата и главен командант на војската.

Постои можност дека новата промена на уставот е подготовка за мировен договор со САД, наведува Ројтерс.

Северна Кореја одамна побара мировен договор со САД за нормализирање на односите меѓу двете земји и ставање крај на техничката состојба на војната, која трае од крајот на Корејската војна (1950-1953), откако беше потпишан договор, но не беше мировен договор.

Новиот устав, објавен на државниот портал Наенара, наведува дека Ким, претседател на Комисијата за државни работи, највисокото раководно тело основано во 2016 година, е "врховен претставник на неговиот корејски народ", што значи шеф на државата и главен командант.

Во претходниот Устав, Ким е назначен само за "врховен лидер" кој ги командува сите воени сили на таа земја.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.07.2019 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега