Сестрата на Ким станува се помоќна: Се држеше на страна, но се е поинаку по вонредниот состанок со Трамп (ВИДЕО)

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо- џонг која моментслно е на позицијата директор на севернокорејскиот секретаријат за пропаганда и агитација, добива голема моќ во земјата, тврди јужнокорејската агенција.

Таа би можела да стане како еден од високите помошници на Ким.

Според наведеното, аа досега се држела на страна, но сега е се по присутна после вонредниот состанок на Ким и Трамп.

Таа би можела да влезе помеѓу 10- те најмоќни луѓе во земјата, за што говори и податокот дека наобележување на 25 годишнината од смртта на Ким Втрои била помеѓу десете функционери со кои Ким бил опкружен.

Таа седела на 4 седишта подалеку од брата си, а според агенцијата нејзината моќ расте.

„Судејќи според тоа како е рангирана, таа е на исто ниво како претседателот на Народното собрание Чо Рјонг- хае“ рекол претседателот на јужнокорејскио парламент.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2019 - 09:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега