Секојдневно ја купуваме: Не ја јадете оваа риба, опасна е по здравјето

Постои вид на риба која често ја јадеме, евтина е и достапна по маркетите, а "dietmindspirit.org" апелира да се внимава бидејќи не е здрава.

Се работи за пангата која има потекло од Виетнам, а според сајтот, оваа риба има лош квалитет и доаѓа од нехигиенски услови.

Се лови од една од најзагадените реки, а не постои ништо природно во неа.

 За употребата на оваа риба изби скандал пред две години во две членки на ЕУ, Италија и Франција. Таму медиумите оваа риба ја нарекоа риба-измама.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.03.2019 - 20:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега