Секој лет е коцкање со животот: Петте најопасни аеродроми во светот (ВИДЕО)

Многу луѓе се плашат да летат со авион иако овој облик на превоз се смета за најсигурен, меѓутоа доколку би ги виделе овие аеродроми доадтно би ги исплашиле бидјќи се екстремно тешки за полетување и слетување.

Аеродром Лукла

Постои приказна дека патниците секогаш аплаудираат кога авион ќе се приземји на оваа писта, која е кратка. Не помага ни тоа дека пистата е направена во близина на планина. Инаку е направен на висна од 2.842 метри и е еден од највисоките серодроми на светот.

 

Аеродром Мадера Португалија

Мадера е популарна локација во Португалија, а во 2016 година стека нова популарност откако аеродромот е преименуван во „Меѓународен аеродром Мадера Кристијано Роналдо“ во чест на познатиот фудбалер.Меѓутоа аеродромот  познат како трет најопасен во Европа поради кратката писта и силните ветрови кои дуваат покрај море.

Корчевел, Франција

Пистата во француските Алпи е кратка - 525 метри и брановидна, дизајнирана за авионот при слетувањето да забави. Ова е еден од најмалите авиони на светот.

 Аеродром Бара, Шкотска

Овој аеродром го стекна епитетот, најопасен аердором во светот, бидејќи неговат писта се наоѓна плажа. Високата плима може дагопореметиредот на летање, а понекогаш на автомобилите палат светла за да му помогнат на авионот при слетување

.

Станица Мек Мурдо, Антартика

Сместен на Антартикот сите три стании на Мек Мурдо се направени од лед. За време на зимата која може да трае со месеци, пилотите мораат да слетаат во мрак и да кристат опрема за ноќно слеување.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.10.2019 - 09:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега