Се сруши моќниот руски воен авион Су-30

 

Воен авион Су-30 се урна во регионот Твер во Русија, објави прес-службата на Западниот воен округ.

„На 22 септември, авион Су-30 на Западниот воен округ се урна во регионот Твер за време на планираната обука“, се вели во соопштението.

Екипажот на авионот успешно се катапултирал и контактирал со базата по слетувањето, објави прес-службата, додавајќи дека екипажот потоа бил евакуиран на аеродромот во базата.

„Авионот се сруши во шумата. Нема причинети штети на земјата. Со цел да се утврдат причините и околностите на инцидентот, на местото на несреќата е испратена комисија на Западниот воен округ “, додаваат од прес-службата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.09.2020 - 14:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега