Се расветлува мистеријата со самоубиството на Праљак

Поранешната портпаролка на Хашкиот трибунал, Флоренс Артман, прозборе за мистеријата за смртта на Слободан Праљак кој испи отров кога му ја соопштија пресудата.

- Се знае дека тоа е некој од екипата дојдена на судењето, зошто тој не можел сам да внесе отров. Тоа фрла сомнеж и на адвокатскиот тим, вели таа.

Пензионираниот генерал на хрватската војска според неа, не можел сад да изрежира и обезбеди се.

Неговата адвокатна пак, Ника Пинтер, вели дека се направил многу одлучно и смирено во моментот на самоубиството.

По самоубиството има сомнеж за две кривични дела. Прво, со оглед на тоа дека е цијанид и е забранета супстанца, а второ дека имал помош за делото.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.04.2019 - 11:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега