Се отстранува летната тераса на кафе-бар во Центар

По налог на Општина Центар и врз основа на решението од 20 мај, почна отстранувањето на доградбата на кафе-барот „Правда“ на улицата Мирослав Крлежа.

По направениот увид од овластен градежен инспектор, било констатирано дека инвеститорот не поседува одобрение за доградба на објект, како и решение за поставување градби. Доградбата е изградена од целосно застаклена метална конструкција, како и платформа, која е покриена со штици.

„Упатувам апел до сите инвеститори што имаат добиено решенија самостојно да ги отстранат нелегално изградените објекти. Во спротивно Општината ќе пристапи кон присилно административно извршување. И наредниот период Секторот за инспекциски работи при Општина Центар ќе продолжи со контролите и со инспекциските надзори“, изјави градоначалникот Богдановиќ.

Во согласност со буџетот на Општина Центар, за 2021 година се планирани 12 милиони денари за уривање бесправно изградени објекти.

22.07.2021 - 14:32
Фото: 
Макфакс

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега