Се огласи сопругата на српскиот професор по глума обвинет за силувањето на малолетни девојки: „Нека биде што биде“

 Билјана Масиќ, професор на Факултетот за драмски уметности, сопруга на Мирослав Мајк Алексиќ, кој беше уапсен под сомнение за сексуално злоставување и малтретирање на учениците на неговото училиште за глума за првпат по скандалот се огласи во медиумите со кратка изјава за „Курир.рс“.

-Нека биде тоа што ќе биде. Немам коментар - рече сопругата на Мика во првиот медиумски оглас.

Инаку, актерката која го пријави Алексиќ за силување е младата актерка Милена Радуловиќ, која откако доживеала пекол ја напуштила школата за глума на Мика и се запишала на Факултетот за драмски уметности, каде што дипломирала во 2017 година во класот на неговата сопруга Билјана Машиќ како најдобра студентка. .

Да потсетиме, Мирослав Мика Алексиќ (68), познат учител на школата за глума, беше уапсен под сомнение дека со години силувал или сексуално вознемирувал пет девојчиња.

- Се сомнева дека тој е во временскиот период 2012-2020 година. во просториите на училиштето за глума во Белград, чиј сопственик е тој, сексуално малтретирал петмина свои ученички, од кои две биле малолетни за време на злоставувањето. Бидејќи се сомнева дека има и други лица кои сексуално биле нападнати од осомничениот. Покрај актерката Милена Радуловиќ, Алексиќ го пријавиле уште три други.

Исто така, да потсетиме, Милена Радуловиќ детално иобјасни низ каков пекол поминала.

- Имав 17 години кога ме силуваше, во ноември 2012 година. Тој внимателно испланира сè. Ми рече дека тоа го сторил од педагошки причини. Тој се погрижи сексуалната злоупотреба да се случи за време на часот, во просторијата покрај просторијата каде што беа учениците. Ја искористи ситуацијата дека сме во шок. После сè низ што поминав, поминав низ различни фази.Се појави огромно чувство на вина. И, како можам да им кажам на родителите?! Неговата манипулација оди кон влевање во вас огромно чувство на одговорност, соучесништво, вина. Затоа, решив да не молчам повеќе. Ова е нешто што мора да се стави крај - рече Милена Радуловиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2021 - 12:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега