Се огласи Онишченко: Сакав да купам банка во Македонија

Олександр Онишченко во Македонија никогаш не планирал бизнис со гас, ниту пак преговарал со политичари за таков бизнис, туку сакал да купи банка, замисла која нема да ја оствари доколку му биде одземено државјанството, открива тој за „Слободен печат“.

-Ама сега владата ни ги уништи плановите. А баш на ова место во Херцлаке, во Германија, го квалификував мојот украински тим три пати за Олимписките игри. Таков ми беше договорот и со македонската коњичка федерација. Дека ќе им го дадам просторот во Германија на располагање, припремите требаше да бидат таму. Е тоа е целата работа. Никаков енергетски бизнис не ме интересира. Имав некои планови да купам банка во Македонија, ама нема да купам, ако вака одат работите и понатаму. Јас сега се занимавам само со финансиски бизнис, не се занимавам веќе со енергетскиот, вели Онишченко за „Слободен печат“.

Инаку Владата започна постапка за одземање на државјанството и пасошот на Олександр Онишченко по член 14 од Законот за државјанство, во кој што е наведено дека дал погрешни исправи или неточни информации. 

25.11.2022 - 11:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега