Се менуваат парите: Доаѓаат нови банкноти од 10 и 500 денари

Со одлуки објавени во „Службен весник“ потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка. 

„Народна банка на Република Македонија“, се заменува со зборовите „Народна банка на Република Северна Македонија“.

Владата веќе ја објави листата на сите нови имиња на институциите каде и зборот македонски се заменува со национални.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.03.2019 - 09:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега