Се бира претседател на скопска Апелација - кој ќе седне во фотелјата

 

Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница треба да избере претседател на Апелација, заедно со претседател на Основниот суд Дебар.

Како што е објавено на веб страницата на Советот, треба да се изберат претседателите кои ќе седнат во претседателски фотелји, а претходно Советот треба да ги усвои конечните ранг-листи на кандидатите за претседатели на овие два суда. На седницата ќе бидат разгледани и пет барањa за поведување на постапка за утврдување на одговорност за судија.

 

 

 

14.03.2018 - 08:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа