СДСМ: Новиот закон за високо образование е во интерес на студентите и професорите

 

Од владејачката партија велат дека со новиот закон за високо образование за кој ВМРО-ДПМНЕ денес глуми загриженост повторно се враќаат асистентите и демонстраторите на факултетите, што беа укинати токму од ВМРО-ДПМНЕ.

Во новиот закон се отвора можност факултетите без согласност од министерството за финансии да ангажираат демонстратори на факултетите, што ќе овозможи поголема можност за ангажирање на млади луѓе кои сакаат да градат академска кариера, стои во реакцијата од СДСМ. 

 

 

 

15.04.2018 - 10:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега