СДСМ: Мицкоски е адресата за прашањата за непотизам

Вистинската адреса на која ВМРО-ДПМНЕ треба да постави прашања за непотизам е нивниот лидер Христијан Мицкоски кој треба да им одговори како од толку многу професори на Машинскиот факултет, тој станува асистент токму кај неговиот татко со кого и заедно пишувале книги и учебници?

Како Мицкоски добил бизниси со хидроцентрали од владата на Никола Груевски кадешто бил советник?

Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ ги партизираше сите државни и јавни претпријатија, а од институциите правеше партиски штабови. Тоа време е зад нас и нема да се повтори.

СДСМ останува доследен на ставот дека во државната администрација нема и не смее да има реваншизми, притисоци и политика.

Како што е веќе најавено ќе се испита целиот процес на вработувањата во јавниот сектор, како и на лица блиски до одредени функционери и јавноста навремено ќе биде информирана.

Доколку се утврдат какви било прекршувања на процесите при вработување, или влијанија, ќе бидат преземени соодветни мерки.

Секој има право да членува или да не членува во политичка партија, но тоа право никако нема и не смее да влијае на вработувања.

Деполитизирана и департизирана администрација значи вработување спроед мерит систем, а не според политика или партиска припадност.

Социјалдемократски сојуз на Македонија 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.02.2019 - 17:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега