СДСМ: Деструкциите на Мицкоски ќе бидат повторно поразени

Очекувавме вечерва дека Христијан Мицкоски ќе го искористи јавниот настап и и ќе побара од неговите пратеници да ги вратат платите, патните трошоци, мобилните телфони, што се над 55.000 евра месечно.

Но наместо тоа, Мицкоски тврдоглаво се фатил за деструкциите и блокадите. Се надева дека вештачки ќе создаде политичка криза и ќе предизвика штета врз граѓаните.

Очигледно навива земјата да застане, да не успее, да има проблеми. Дури и самиот Мицкоски вели дека процесот на блокади и деструкции ќе биде долг, тој е среќен само тогаш.

Но Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ треба да знаат дека нивните блокади нема да успеат.

Денеска во Собранието пропаднаа нивните блокади, дневниот ред се изгласа, седницата продолжува. ВМРО-ДПМНЕ не постигна ништо освен што ја одолговлекуваше работата и дискусуја за дневен ред траеше цели два дена.

Така ќе пропаднат и следните најавени нивни блокади. СДСМ со институциите, со граѓаните, нема да дозволи Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ја вратат државата назад.

Куриозитет е признанието на Мицкоски. Кажа дека е спремен да се дистанцира од брат и сестра, ама од неговиот шеф Никола Груевски никако да се дистанцира, никако да се огради од криминалот, да се извини и да побара одговорност.

СДСМ - Центар за комуникации со јавноста

11.05.2022 - 21:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега