Сателитски снимки ги покажуваат размерите на катастрофара: Потоп во Русија

Руската државна компанија „Роскосмос“ објавила снимка од поплавената област во Русија.

Неколку космички апарти го фотографирале регионот зафатен од поплава и ги испратиле фотогрфаиите во Националниот центар за управување со кризи.

На снимките се гледа голема територија зафатена од поплави.

Режимот на вонредна состојба беше воведен во регионот Иркутск поради поплави во шест региони: Тулун, Чунски, Нижнеудин, Тајшет, Зимин и Кујтун.

Според подароци на Министерството за вонредна состојба, поплавени се 7.000 куќи, а засега ситуацвијата е стабилна и водостојот полека опаѓа.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.07.2019 - 09:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега