Сапунот може да собере вируси - српски доктор опомена како треба да се чува

Д-р Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија објасни како правилно да се чува сапунот, а многумина тоа не го прават. 

Во врска со тоа дали е потребно да се дезинфицираат рацете со алкохол и после нивно миење тој кажа:

„Не е неопходно веднаш после миење раце да се употреби алкохол, тој е добат за итни ситуации, кога ќе ставите малку алкохол и ќе го втриете во рацете. Доколку немате гел од продавница, доволен ќе биде и алкохолот. Во домашни услови најважно е миењето раце, тоа е една најмоќна и најважна работа. Секогаш е подобро добро да се измијат рацете отколку да се мачка алкохол на валкани раце. Најдобра е комбинацијата миење раце и дезинфекција со алкохол, тоа е најсигурна опција“, рекол докторот.

Тој предупредил и на нешто што малкумина го знаат, а тоа е како правилно се чува сапунот:

„Прво и основно е миењето раце, слушнав некои препораки дека е подобар овој или оној сапун, но тоа нема врска. Секој сапун е добар ако добро се чува, било течен или цврст сапун. Препораката е цврстиот сапун да се чува на метална решетка за да биде сув постојано, никако не смее да биде влажен и во некаков сад затоа што може да се развиваат вируси. Миењето раце треба да трае 20 секунди“, кажал докторот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.03.2020 - 12:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега