Сандерс: Заедно ќе ја завршиме поделбата и омразата која ја шири Доналд Трамп

Демократскиот сенатор Берни Сандерс ги осуди хомофобичните напади од познат радиски водител близок на претседателот Доналд Трамп за неговиот демократски противник Пит Битиџиџ.

Раш Лимбо од американските конзервативни кругови му се потсмеваше на поранешниот градоначалник на Саут Бенд во сојузната американска држава Индијана и Батиџиџ го нарече: „тој 37-годишник кој на сцената го бакнува својот сопруг“.

Коментарот силно одекна бидејќи пред само неколку дена Трамп го фалеше овој водител.

За време на говорот за состојбата на нацијата пред Конгресот, американскиот претседател му додели „медал за слобода“, највисокото цивилно одликување на САД и му се заблагодари на „децениската посветеност на својата земја“.

– Меѓу нас како кандидати постојат несогласувања, но личните напади како овој се неприфатливи – реагираше Сандерс.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.02.2020 - 23:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа