Самоопределување победи во 12 општини во Косово

Движењето Самоопределување победи во најголемиот број на општини низ Косово. Вкупно 12 општини му ја дадоа довербата на Албин Курти.

Втора е Српска листа со 10 општини и трета Демократскиот сојуз на Косово, јавува Експрес.

Инаку, досегашните податоци на ЦИК покажуваат дека се преброени 95,88% од гласовите или 2.442 гласачки места од вкупно 2.547.

Според последниот резултат Самоопределување е прва со 25,79 oтсто или 197.966 гласа, по неа е Демократскиот сојуз на Косово со 25,05 отсто или 192.300 гласа. Демократската партија на Косово има 21,15 отсто или 162.342 гласа. На четврто место е Коалицијата Алијанса за иднина на Косово-Социјал-демократска партија со 11,63 отсто или 89.287 гласа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.10.2019 - 09:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега