Само 30 луѓе ќе го испратат принцот Филип на вечното почивалиште- откриено кој ќе присуствува на погребот

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, ќе биде погребан во сабота, а поради пандемијата, на погребот ќе присуствуваат само 30 лица. Само членовите на семејството и најблиските пријатели ќе присуствуваат на збогувањето со војводата од Единбург. Секој ќе мора да носи маски и да држи дистанца.

Иако нема да има многу луѓе на погребот, традицијата на кралскиот погреб ќе се почитува, а збогувањето треба да биде „одраз на животот на Филип“, изјавија од Бакингемската палата.

Повеќе од 700 припадници на вооружените сили на Кралската морнарица, Кралските маринци, британската армија и кралското воено воздухопловство ќе обезбедат церемонијална поддршка за време на погребот.

Принцовите Вилијам и Хари ќе одат од ковчегот со отец Чарлс и другите членови на кралското семејство, додека самата кралица нема да учествува во поворката.

Како што беше најавено, принцот Чарлс и неговата сестра Ана ќе бидат во автомобил веднаш зад специјалниот „Land Rover“, кој ќе го пренесува ковчегот со телото на принцот Филип до капелата. Ова се очекува да трае околу осум минути.

Нивните браќа, Едвард и Ендру, веднаш ќе бидат тука за нив. Чичковците ќе ги следат Вилијам и Хари, но меѓу нив ќе биде нивниот братучед Питер Филипс. Зад нив ќе бидат сопругот на Ана, како и вицеадмиралот Тим ​​Лоренс и Ерл од Сноудон, пренесува Си-Ен-Ен.

Во согласност со  желбите на војводата од Единбург, нема да се одржи државен погреб и беше донесена одлука членовите на кралското семејство да не носат воени униформи, туку своите медали и одликувања да ги истакнуваат на „цивилна облека“.

По завршувањето на службата, ковчегот со телото на принцот ќе се спушти во Кралската ризница под капелата, додека хорот ќе ја пее националната химна.

 

Објавен е список на луѓе кои ќе присуствуваат на погребот: Покрај кралицата, принцот Чарлс, неговата сопруга Камила, принцот Вилијам и Кејт, принцот Хари, војводата од Јорк, принцезата Беатрис, Едоардо Мапели Моци, принцезата Евгенија, Џек Бруксбанк , Грофот и грофицата на Весекс, Лејди Луиза Виндзор, Висконт Северн, Кралската принцеза, вицеадмиралот Сер Тимоти Лоренс, Питер и Зара Филипс, Мајк Тиндал, Ерл од Сноудон, Лејди Сара и Даниел Шато, војводата од Глостер, војводата од Кент, Принцезата Александра, Бернхард - престолонаследникот Баден, принцот Донат, принцот Филип од Хоенлох-Лангенберг и грофицата Маунтбатен од Бурма.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 11:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега