САД размислуваат за дополнителни санкции кон Русија

 

Белата куќа денеска соопшти дека размислува за воведување на дополнителни санкции против Русија по наводниот напад со хемиско оружје во Сирија, но оти се уште не е донесена таква одлука.

- Размислуваме за дополнителни санкции кон Русија и одлуката ќе биде донесена во блиска иднина, изјави портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека американските санкции за Москва се „економски меѓународен напад и нефер конкуренција“, додавајќи оти одговорот на тоа ќе биде во согласност со руските интереси.

- Санкците кон Русија прераснуваат во фикс идеја. Се уште ги сметаме за незаконски и убедени сме дека секој економист може да увиди оти тие претставуваат обид за потиснување на руските компании од светскиот пазар, нагласи Песков.

 

 

 

16.04.2018 - 18:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега