САД предупредува на можни терористички напади во Европа за Божиќ и Нова Година

 

Властите на САД излегоа со препораки за своите граѓани кои патуваат во Европа, предупредувајќи ги дека за време на божиќните и новогодишните празници на континентот ќе има засилена терористичка закана.

Стејт департментот предупредува дека неодамнешните напади во Велика Британија, Финска, Франција, Русија, Шпанија и Шведска покажуваат дека и „Исламска држава“, и „Ал Каеда“ остануваат активни и способни да извршат напади,  и покрај мерките што ги превземаат локалните власти  против тероризмот,департментот останува загрижен за идните терористички напади.

 

 

 

17.11.2017 - 17:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа