САД полека стануваат ново жариште - за 24 часа речиси 11.000 нови случаи

Во Соединетите Американски Држави во претходните денови дојде до нагли скок на бројот на заразени од коронавирусот.

Денеска забележани се 10.871 нов случај.

За 24 часа забележани се и 116 смртни случаи, па бројот на мртви сега е 1.143.

САД се трета држава на светот по бројот на заразени со вкупно 79.082 слуачја. Втора е Италија, а прва Кина, каде досега има 81.285 случаи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.03.2020 - 20:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега