САД: Неодамнешните тестови со ракети на Северна Кореја беа загрижувачки и контрапродуктивни

Минатиот четврток Пјонгјанг оцени дека реакцијата на САД на тестирањето на балистичка ракета лансирана од подморница е претерана и тврдат дека се работи за одбранбено оружје. 

Неодамнешните тестови со балистички ракети на Северна Кореја беа „загрижувачки и контрапродуктивни" за напорите за намалување на тензиите, а Пјонгјанг треба да се вклучи во преговори наместо такви активности, изјави американскиот специјален пратеник за Северна Кореја.

Обраќајќи им се на новинарите по средбата со неговиот јужнокорејски колега во Сеул, специјалниот пратеник на Вашингтон Сунг Ким потврди дека САД се посветени на истражување на „одржлива и суштинска дипломатија" со Северна Кореја.

– Нашата цел останува целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров. Затоа, ние веруваме дека неодамнешното тестирање на севернокорејската балистичка ракета, уште едно од неколкуте во изминатите шест недели, е загрижувачко и контрапродуктивно за постигнување напредок кон траен мир на Корејскиот Полуостров, нагласи Ким.

Досега, Пјонгјанг ги отфрлаше американските апели, обвинувајќи ги Вашингтон и Сеул дека зборуваат за дипломатија додека ги зголемуваат тензиите со сопствените воени активности.

Минатиот четврток Пјонгјанг оцени дека реакцијата на САД на тестирањето на балистичка ракета лансирана од подморница е претерана и тврдат дека се работи за одбранбено оружје.

 

24.10.2021 - 15:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега