САД: Газа мора да остане палестинска земја

 

Газа мора да остане палестинска земја, изјави денеска портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, додавајќи дека САД се противат на намалување на територијата на енклавата откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека тоа ќе се случи.

Нетанјаху вчера му рече на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Израел ќе воспостави безбедносна тампон зона „длабоко“ во Газа.

– Не поддржуваме никакво било намалување на географските граници на Газа. Газа мора да остане палестинска земја и не може да биде намалена, рече Кирби во обраќање до јавноста.

Некои медиуми, исто така, претходно јавија дека Израел информирал неколку арапски земји дека сака да воспостави тампон зона на палестинската страна од границата по завршувањето на војната. 

01.12.2023 - 23:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега