Русковска: Ако и било лошо зошто Катица не поднесе оставка додека беше на функција?

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а  ја пушта во домашен притвор.  Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука. Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска за Дојче веле.

- „Прашувам зошто не ја прифатија гаранцијата? Јас сум повеќе приврзаник на обезбедена гаранција, отколку на домашен притвор“, вели Рускоска, додавајќи дека „едвај чека да го добие решението, за да види со какво образложение е одреден домашен притвор за Јанева. Нема во ЕУ со вакви судиии", потенцира Русковска.

Околу тоа дека и била влошена здравствената состојба, вели, зошто не си поднела оставка уште додека била на функција.

Инаку, Русковска и вчера најави финансиска истрага за Апелационите судии по одлуката.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 09:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега