Руски специјалци и борбена опрема пристигнаа во Каракас: „Не дозволувам Венеција да биде како Југославја“

Претседателот на Русија, Владимир Путин испрати војска на својот сојузник Николас Мадуро со порака дека нема да дозволи  американска интервенција против него да заврши како нападите во Југославија, Ирак и Либија.

Контингент од Руски специјалци со 35 тона борбена опрема и зададена тајна мисија пристигна во Каракас за време на викендот.

Оваа акција, експертите ја толкуваат како јасна порака од Путин дека рускиот претседател ќе и помогне на Венецуела и нејзиниот претседател Николас Мадуро во случај на напад од страна на Америка.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.03.2019 - 09:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега