Руски лекар открива зошти коронавирусот е толку опасен

Лекарот и директор на фармацевтската компанија „НоваМедика“ Захар Лекин рече дека коронавирусот има уникатен својство - имено, РНК вирусите, во кои спаѓа „Ковид-19“, мутираат многу брзо.

„Не постои циклус на репликација на вирусот што го репродуцира истиот вирус. Секој циклус е нова мутација“, рече Леукин.

Според него, вирусните честички не се повторуваат за време на генерацијата во ќелијата. Кога кинеските лекари предале неколку десетици видови вирус, кои ги извлекле за време на епидемијата на земјата, во нив веќе имало 149 мутации.

Лекарот објаснува дека неколку стотици видови на коронавируси кружат меѓу дивиот свет и околу 40 меѓу човечката популација.

„Кога станува збор за сезонски инфекции, 15 проценти од предизвикувачките агенси се коронавируси“, посочува лекарот и додава дека групата на вируси предизвикува тешка пневмонија.Коронавирусот има способност да го разменува својот генетски материјал помеѓу честичките. Или таканаречена рекомбинација.Не само што ги раменува видовите кај луѓето, туку и кај дивите животни, што беше случај и во Кина“ објасни Лекин.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 09:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега