Руска вакцина на прелиминарна листа на СЗО

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми на руската Федерална агенција за биомедицина соопшти денеска дека нивната вакцина против коронавирусот е внесена на списокот на потенцијални вакцини на Светската здравствена организација.

Досега, тоа е единствена руска вакцина која се нашла на тој список, соопшти институтот кој се наоѓа со Санкт Петербург.

Вакцините сочинува рекомбинантен протеин основан епитом базиран на епитом „CoV-2 SARS“ од површината на протениот-С.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.04.2020 - 18:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега