Русите објавија снимка: Вака избркаа американски разорувач што влезе во нивните води

 

Руското Министерство за одбрана објави видео од инцидентот со американскиот разорувач „Џон Мекејн“, кој ги наруши руските поморски граници недалеку од Јапонското Море.

Претходно, руското Министерство за одбрана објави дека разорувачот влегол во руските територијални води во заливот на Петар Велики оддалечен два километри.

Се додава дека „Џон Мекејн“ преминал два километра преку граничната линија.

- Бродот „Адмирал Виноградов“, кој директно го следеше американскиот разурнувач, го предупреди странскиот брод преку меѓународниот канал за комуникација за недопуштеноста на ваквите дејствија и можноста за „примена на маневар за удар на Таран за исфрлање на натрапникот од територијалните води“, се вели во соопштението на Министерството.

Министерството нагласи дека по предупредувањето, американскиот разорувач веднаш влегол во неутрални води.

Исто така се додава дека рускиот брод продолжил да го следи движењето на американскиот разорувач и дека корветата „Совршен“ е испратена на овие простори.

 

По предупредувањето на рускиот воен брод „Адмирал Виноградов“, американскиот разорувач се врати во неутралните води.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 17:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега