Русите масовно го купуваат овој зачин: Знаат дека го зајакнува имунитетот, па се надеваат дека ќе ги спаси од коронаивурсот

Продавачите во Русија бележат зголемена побарувачка на ѓумбирот среде пандемијата на новиот коронавирусот, соопштиле претставниците на X5 трговската група и ланецот супермаркети Магнит.

„Бележиме зголемена побарувачка на ѓумбирот, затоа што купувачите со желба да се заштитат себеси од инфекција го зајакнуваат имунитетот“, рекол претставник на Магнит компанијата пренесува Тас с.

Претставниците на X5 велат дека таа компанија се обидува да довоговори увоз на ѓумбир од нови земји, бидејчи епидемиолошката ситуација е неповолна во земјите од кои традиционално се набавува таа намирница.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.04.2020 - 10:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега