Русија: Украина користи 90.000 цивили како жив штит

Украинските војници во заложништво држат над 90.000 луѓе во станбени области и во други простории, соопшти Михаил Мизинцев, шеф на рускиот центар за управување со национална одбрана.

„Вкупно, повеќе од 90.000 цивили беа заробени од националистите, кои се кријат зад нив како жив штит, во станбени области или во просториите на повеќе од десет големи индустриски компании во Краматорск и Славјанск“, рече Мизинчев, пренесува ТАС С.

Рускиот генерал кажа дека украинските сили брутално ги потиснуваат обидите на цивилите да се евакуираат.

12.05.2022 - 11:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега