Русија почна да ја произведува вакцината против Ковид 19

Русија денеска почна со производството на вакцината против вирусот Ковид-19, објави агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на Министерството за здравство на Руската Федерација.

Вакцината на пазарот треба да се појави на крајот од август и е прва што се произведува во светот. Неа ја разви московскиот институт Гамалеја”, а дваесетина земји ја побарале и тоа во една милијарда дози кумулативно.

Вакцината се вика ,,Спутник 5″ и ќе се прима на двапати со најави за двегодишен имунитет.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.08.2020 - 12:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега