Русија побара од Словачка да ги врати вакцините

Русија денеска побара од Словачка да ѝ ги врати дозите вакцини против ковид „Спутник В“ поради повеќекратно кршење на договорот.

 

На официјалниот профил на Твитер на вакцините „Спутник В“ се наведува дека словачката агенција за лекови, „кршејќи го посточекиот договор и вршејќи саботажа“ го тестирала тој производ во лабораторија која не е дел од официјалната мрежа на лаборатории на ЕУ за контрола на лекови.

 

Наведено е дека словачкиот Државен институт за контрола на лекови „покренал кампања на дезинформации“ против вакцината „Спутник В“ и дека „планира дополнителни провокации“.

Словачката агенција наведе дека официјалната мрежа на лаборатории во ЕУ единствено ги тестира вакцините регистрирани во Унијата, што со руската вакцина не е случај.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 22:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега