Румен Радев: Знам многу за Македонија, првпат ја посетувам но не и последен

 

Во интервју за агенцијата МИА, чиј целосен текст ќе биде објавен утре, бугарскиот претседател Румен Радев на македонската јавност и откри некои помалку познати факти за себе, неговите желби за она што му недостасува, пишува МИА, презентирајќи го претседателот како пилот , нуркач, рокер, војник.

Во интервјуто, тој вели дека летањето секогаш ќе му недостасува. Откако станал претседател, пилотирал само два пати - еднаш на покана на американските воздухопловни сили со легендарниот борец Ф-15 и втор пат на покана на францускиот претседател Емануел Макрон кога пилотирал француски борбен авион. 

„За мене летањето не е само симбол на прогресот, ниту е истражување на границите на човечките можности, тоа е магија и оној кој еднаш е освоен од оваа магија, засекогаш ја задржува во срцето свое. Летањето е љубов и убавина, начин да се откриеме повторно и повторно“, вели бугарскиот претседател Радев.

Запрашан која од неговите функции е полесна - да командува со воздухопловните сили или да биде претседател, Радев одговара дека и двете се многу важни и многу одговорни служби. Тој вели дека е многу тешко да се комбинираат семејни и владини должности, но важно е да се има љубов и разбирање - тогаш сите проблеми се решени. 

Румен Радев признава дека знае многу за Македонија, многу научил за тоа, но за жал тој е за прв пат во земјата.

 "Ова е многу долго време и морам да надокнадам. Македонија е прекрасна земја со неверојатни луѓе", вели бугарскиот претседател во интервјуто на МИА, изразувајќи надеж дека ќе ја посетува почесто во иднина. Претседателот завршува со ветување на својот македонски колега, Ѓорге Иванов, дека летото ќе го посети Охридското Езеро, што е "голем сон" за него.

Во рамки на дводневната посета на земјава , бугарскиот шеф денес имаше средба со собрансикиот спикер Талат Џафери и на таа средба Радев истакнал дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка е од големо значење за двете земји и дека отвора многу нови можности во односите на Македонија-Бугарија.

 

 

 

17.02.2018 - 15:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа