Родилка и двајца здравствени работници меѓу потврдените со ковид-19 во Кичево

Една родилка од Кичево, лекар и медицинска сестра се меѓу потврдените случаи на ковид-19 во Кичево. Во моментов во овој град активни се 25 случаи со новиот коронавирус.

Родилката, која е позитивна на вирусот е на домашно лекување и е во добра здравствена состојба, информираат од Министерството за здравство за „360 степени“.

Лекарот и медицинската сестра, како што велат од Министерството, се од приватни здравствени установи.

„Детектирани се два кластери, а останатите позитивни случаи се со локална трансмисија. Од вкупниот број случаи во изолација, 61 лице се со решение, а 27 со потпишана изјава“,велат од Министерството за здравство

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.06.2020 - 15:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега