Ритуално капење во Ганг: Коронавирусот не ги сопре Хинду- аџиите, се очекува само денес да присуствуваат над милион луѓе (ВИДЕО)

 

 Хинду аџии слегоа на бреговите на Ганг во бројки како да не постои ризик од коронавирусот, означувајќи го почетокот на Кумб Мел, верски фестивал кој редовно привлекува милиони.

Сериозна епидемија во Индија, што ја донесе оваа земја на 2-то место во светот според бројот на заразени и со повеќе од 150 000 смртни случаи, не ги спречи хинду верниците да одат на аџилак во Харидвар во северна Индија.

„Пандемијата е малку загрижувачка, но ние ги преземаме сите мерки на претпазливост“, рече организаторот Сидарта Чакрапани, која очекува да присуствуваат од 800.000 до милион луѓе само во четврток.

„Сигурен сум дека Маа Ганга ќе се погрижи за нивната безбедност“, додаде тој, осврнувајќи се на реката што верниците ја сметаат за света.

Според хиндуистичката митологија, боговите и демоните се бореле над светиот бокал кој содржел нектар на бесмртност. Капките паднале на четири различни локации, кои сега се наизменично поставени како домаќини на масовни собири.

Кумб Мела беше признат од УНЕСКО како дел од нематеријалното културно наследство, а неговото последно одржување, во Алахабад во 2019 година, привлече околу 55 милиони луѓе во текот на 48 дена.

Оваа година, почнувајќи од четврток, домаќин е Харидвар, а неколку милиони се очекува да го окупираат светиот град во следните седум недели.

Хиндусите го сметаат капењето во Ганг како свет обред што доаѓа од цела Индија и пошироко.

Светии познати како садхус, познати по суканици и пушење канабис, редовно се во логорот Кумб Мела, каде кампуваат покрај реката и им нудат благослови на оние кои доаѓаат на свето капење.

Во пресрет на почетокот на фестивалот, во средата, бреговите на Ганг беа преполни со аџии и продавачи, додека семејствата поставуваа пластични церади за да ги постават своите предмети, додека тие наизменично се нурнуваа во реката.

Повеќето не беа свесни за заканата од коронавирус.

„Индија не е како Европа ... кога станува збор за имунитет, ние сме подобри“, рече Санџај Шарма, 50-годишен верник.

„Навистина е тажно да се видат луѓе кои не се собираат во Кумба во ист број како порано - само поради кивање или кашлање. Најголемата вистина на земјата е смртта. Која е поентата да се живее со страв? “

"Времето на Кумба е време на радост. Едноставно, треба да се обидеме да ја одржиме дистанца и да продолжиме да ги дезинфицираме рацете затоа што се случува пандемија," тоа е пандемија "", рече таа за Франс Прес.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 15:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега