Решена една од најголемите археолошки загатки

Тим од швајцарски и холандски археолози, кои дешифрираа натпис на камена плоча стара 3.200 година, се смета дека ја решиле една од најголемите археолошки загатки на Медитеранот.

Натписот долг 29 метри, кој во 1878 година е пронајден на територија на денешна Турција, го има најдолгиот хиреоглифски натпис во светот од бронзената доба.

 

Станува збор за натпис на лувијски јазик кој на научниците им овозможил увид во причината за пропаѓањето на нововременските силни и напредни цивилизации. Се споменува инвазија на флота на Обединетото Кралство од Мала Азија, која е извршена на градовите од источниот брег на Средоземното Море.

Оваа „ограбувачка поморска конфедерација“ најверојатно била причина за пропаѓањето на нациите од бронзеното време, пренесува Индипендент.

Истражувачите веруваат дека натписот е од 1190 година пред новата ера и дека го нарачал Купанта-Курунта, кралот на државата Мира.

Тој во сојуз со другите анатолиски држави извршил инвазија на стариот Египер и други држави во областа на Средоземното Море, за време и на крајот од бронзеното време.

Научниците и претходно претпоставувале дека освојувачите биле тие кои придонеле за крах на доминантните цивилизации во тој период, но идентитетот на узурпаторот никогаш не бил откриен.

Истражувањето ќе биде објавено во декемвриското издание на магазинот „Proceedings og the Dutch Archaeological and Historical Society“.

 

 

 

 

12.10.2017 - 20:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа