Рекордни нови 53 заболени од коронавирус - бројот на смртни случаи се искачи на 17

 Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус и тоа 71-годишна жена од струшкото село Лабуништа (Струга) и 77-годишен маж од Куманово кои беа хоспитализирани во исклучително тешка состојба, информираат од Министерството за здравство. Ова е најголем дневен скок на заразени според статистиката на Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје информира за уште два смртни случаја, жител на Велес кој почина пред неколку дена, а неговиот позитивен резултат е докажан постмортем и странски државјанин кој живеел во Скопје четири месеци.

Од Министерството потсетуваат и дека пациентот од Куманово, кој почина на 2 април на Инфективната клиника, а чиј позитивен резултат на Ковид – 19 беше потврден вчера попладне, како случај на позитивен и починат пациент, во статистиката на Институтот за јавно здравје ќе биде, исто така, евидентиран во денешниот извештај. Со ова, во денешната статистика се евидентирани пет починати лица од Ковид-19.

Вкупната бројка на досега починати е 17, а излекувани се 20 лица.

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се на механичка вентилација.

За 24 часа регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1, Гостивар – 2 и Кочани – 6. Во изминатото деноноќие направени се 414 тестови. Досега во земјата се направени 4.920 тестирања на Ковид-19, стои во соопштението. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.04.2020 - 15:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега