Рекордна заплена на кокаин- пронајдени 2,3 тони дрога вредна 500 милиони долари во Парагвај

Полиција во Парагвај заплени рекордни 2,3 тони кокаин кој бил скриен во пратка со јаглен заменета за Израел.

Количината на пронајдениот кокаин има улична вредност од 500 милиони долари, а се работи за досега најголема заплена во Парагвај. Кокаинот бил пронајден во приватно пристаниште.

Би-Би-Си јавува дека уапсени се и две лица, од кои едниот е поранешен директор на државна телевизија.

Кокаинот бил спакуван во пакети, а пронајден е во еден од вкупно шест контејнери од кои пет дополнително треба да бидат пребарани.

Министерот за внатрешни работи истакнал дека конечната количина на запленетиот кокаин би можела да биде поголема од три тони. Дојавата за кокаинот стигала од Белгија.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 08:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега