Рекорден број новозаразени во Франција

Бројот на новозаразени со коронавирус во Франција денеска се зголеми за 2,288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки.

Вкупниот број заразени со ковид- 19 изнесува 197.921 година.

Дванаесет лица починале од коронавирусот, што е исто така повеќе од вчера, кога имало седум смртни случаи, додека во средата имало деветмина починати, пренесе Ројтерс.

Вкупниот број на починати од Ковид- 19 е 30.324.

Бројот на пациенти во болниците го продолжи трендот на намалување за неколку недели и се намали за 49 на 5.011, додека бројот на пациенти во единиците за интензивна нега паднал за седум и сега изнесува 383.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.08.2020 - 21:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега