Речиси 33.000 лица од дијаспората се самопопишале

Во текот на првата седмица од најголемата статистичка операција попишани се вкупно 32752 лица од дијаспората, информира Државниот завод за статистика (ДЗС).

ДЗС појаснува дека секојдневно го следи процесот и е во постојана комуникација со македонските иселеници. Како што посочија во соопштение, проблемот со ненавременото добивање на повратна порака за влез во апликацијата е надминат и апликацијата беспрекорно фунцкионира.

-Бројот на попишани расте секој ден. Самопопишувањето за едно лице трае само 10 минути и воопшто не е сложено. Ги охрабруваме и мотивираме иселениците да одвојат кусо време и да се самопопишат, се наведува во соопштението на ДЗС.

Како што посочуваат, иселениците можат да се самопопишат до 21 април.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.03.2021 - 13:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега