Рецепт за здравје од нашите баби - Направете кантарион дома

Кантарионот е лек за се, има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници. Затоа направете си масло кое ќе ви биде лек за се.

Ви требаат кантарион билки и маслиново масло или обично масло.

 

  1. Купете или наберете кантарион и искористете ги жолтите цветови. Ставете ги во маслиново или некое друго масло. Ставете во стаклено шише, покријте со газа и оставете ги да отстојат 40 дена на сонце.
  2. Кога маслото ќе добие темно црвена боја е спремно за користење
  3. Ставете го во фрижидер.
  4. Верувајте, има лековити својства!
 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.05.2019 - 18:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега